Miejsce konsumpcji w firmie decyduje o prawie do odliczenia VAT
Artykuły spożywcze udostępniane m.in. w kuchniach pracowniczych i pomieszczeniach socjalnych służą zaspokajaniu osobistych potrzeb pracowników oraz kontrahentów i pozostają bez związku z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą.
Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 2 kwietnia 2021 r. (0114-KDIP4-3.4012.2.2021.2.IG).
Spółka spytała w trybie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, czy może odliczyć VAT naliczony związany z nabyciem artykułów spożywczych. Przedmiotem zakupów najczęściej są takie produkty jak np. kawa, herbata, mleko, cukier, woda mineralna, soki, kanapki, drobne słodycze, popularne owoce oraz jogurty. Są one udostępniane nieodpłatnie pracownikom w przestrzeni wspólnej podczas godzin pracy, jak również wydawane do sekretariatu celem zapewnienia poczęstunku gościom i klientom spółki. Część produktów jest przekazywana do spożycia w czasie narad wewnętrznych albo spotkań z kontrahentami. Zdaniem spółki, takie zakupy mają związek z prowadzoną działalnością, dlatego przysługuje jej prawo do odliczenia VAT naliczonego.
Organ podatkowy częściowo zgodził się ze spółką. Przypomniał, że zgodnie z przepisami ustawy o VAT oraz dyrektywą VAT możliwe jest odliczenie podatku od nabywanych towarów i usług, które są związane z prowadzoną przez podatnika opodatkowaną działalnością gospodarczą. Mając to na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta